Co to jest etykieta CLP i dlaczego mamy obowiązek umieszczania jej na świecach zapachowych?
Jeśli produkujesz świece zapachowe, musisz być świadomy, że Twój produkt jest klasyfikowany jako mieszanina chemiczna. Z tego powodu, zgodnie z przepisami rozporządzenia CLP (ang. Classification, Labelling and Packaging), musisz stosować etykiety informujące o potencjalnych zagrożeniach i wymaganych środkach ostrożności. Obowiązek ten dotyczy wszystkich producentów – niezależnie od skali produkcji. Etykieta CLP jest powiązana z sekcją 2.2 karty charakterystyki, a jej treść jest skierowana do pracowników, konsumentów i ogółu społeczeństwa.
Czy etykieta CLP jest jedynym obowiązkiem oznakowania świec?
Nie! Świece nie tylko podlegają pod rozporządzenie CLP, ale również pod szereg innych regulacji prawnych. Tutaj w skrócie postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać informacje, które powinny znaleźć się na etykiecie jako minimum. Poniżej znajdziesz skrót najważniejszych informacji dotyczących etykietowania świec oraz innych produktów zapachowych takich jak dyfuzory zapachowe czy mgiełki do pomieszczeń. Niektóre z tych wytycznych odnoszą się także do świec bezzapachowych, jednak zakres wymagań dla nich jest znacznie mniejszy niż w przypadku świec zapachowych.
1. Etykieta CLP - podstawa etykietowania świec zapachowych. Etykieta CLP powinna zawierać:
2. Etykieta zgodna z normą PN-EN 15494 oraz PN-EN 16740. Po więcej informacji odsyłam do artykułu normy dla świec.
3. Dodatkowe informacje - mogą to być informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania produktu, np. instrukcja obsługi, dodatkowe informacje ostrzegające, np. informacje ostrzegające zalecane przez stowarzyszenie A.I.S.E.: „Osoby cierpiące na nadwrażliwość na perfumy powinny zachować ostrożność podczas używania tego produktu”. „Odświeżacze powietrza nie zastępują dobrych praktyk higienicznych” - Po więcej informacji odsyłam do artykułu Zalecenia A.I.S.E.
4. Nadchodzące przepisy związane z Dyrektywą o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Directive) - jako producent będziemy mieć obowiązek oznaczyć opakowanie naszego produktu informacją czy nadaje się do recyklingu oraz podać kod materiału z którego opakowanie jest wykonane.
5. Rozporządzenie 2023/988 w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów narzuca na nas obowiązek umieszczenia na etykiecie adresu elektronicznego (adres e-mail) do szybkiego kontaktu z producentem oraz umieszczenia numeru partii lub serii, który może być łatwo zidentyfikowany przez konsumentów w sposób widoczny i czytelny.
Należy również pamiętać, że etykieta musi być trwale przymocowana do opakowania i musi być czytelna w poziomie, gdy opakowanie jest normalnie ustawione. Jeżeli opakowanie stanowi kombinację opakowania wewnętrznego i zewnętrznego (np. świeca w pudełku), etykietę CLP należy umieścić zarówno na opakowaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Jeżeli opakowanie ma kształt uniemożliwiający naklejenie etykiety, można zastosować wiązanie na zawieszce, rozkładaną etykietę lub etykietę na opakowaniu zewnętrznym.
Aktualizowanie etykiet
Producenci świec i innych produktów zapachowych mają obowiązek sklasyfikować swoje wyroby i, jeśli mieszanina powoduje powstanie zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia, oznakować je zgodnie z wymogami rozporządzenia CLP. Ich obowiązkiem jest również monitorowanie wszelkich aktualizacji, które mogą mieć wpływ na ich klasyfikację i dokonać bezzwłocznej aktualizacji po pojawieniu się nowych informacji, które mogą wpłynąć na klasyfikację. Informacje o mieszaninie należy przechowywać i udostępniać przez co najmniej 10 lat od jej wprowadzenia do obrotu.
Copyright © 2025 Laboratorium Świec